WHITE
104.0
Out of Stock at SC WEST EDMONTON MALL
Out of Stock at SC WEST EDMONTON MALL
Stay prepared on your next rafting adventure with the YETI Tundra® 110 Hard Cooler. Made specifically for rafters, this durable cooler features a FatWall™ Design and PermaFrost™ Insulation to keep your contents chilled in a compact size that fits all major raft frames snugly. Featuring rotomoulded construction, a NeverFail Hinge System and T-Rex Lid Latches, this YETI cooler is built for rigorous outdoor use and can hold up to 150 cans to keep the whole team refreshed.
FatWall™ Design features two-inch insulated walls and PermaFrost™ Insulation for excellent temperature retention and reduced condensation
Durable rotomoulded construction ensures tough outdoor use
NeverFail Hinge System and T-Rex Lid Latches create an airtight seal and ensure easy opening and closing
Includes AnchorPoint Tie-Down Slots for secure mounting to vehicles or boats
| Jug/Cooler Type | Chest Cooler |
|---|---|
| Number of Pieces | 1 |
| Product Use(s) | Fishing,Boating,Job Site,Camping,All-Purpose |
| Primary Material | Plastic |
| Hot/Cold | Cold |
| Advanced Features | High Performance,Insulated,Have-A-Seat-Lid,Dry Ice Compatible,Easy to Clean,Drip Resistant,BPA Free,Wildlife Proof |
| Assembled Height (cm) | 52.10 cm |
| Assembled Width (cm) | 96.50 cm |
| Assembled Depth (cm) | 48.30 cm |
| Assembled Weight (kg) | 9.10 kg |
| Non-toxic When Used as Intended | Yes |
|---|
Yes, I recommend this product.
Originally posted on YETI.com
No, I do not recommend this product.
Originally posted on YETI.com
Originally posted on YETI.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on YETI.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on YETI.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on YETI.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on YETI.com
Originally posted on YETI.com
