Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Ready for the wild, the YETI Tundra® 250 Hard Cooler is perfect for long hunting or fishing trips. With UV-resistant material and integrated tie-down slots, it's built to withstand offshore adventures and keep your catch fresh. The large capacity can hold wahoo, tuna, or even quartered moose. Freezer-style gaskets ensure unmatched temperature retention, keeping ice intact for days. It's the ultimate solution for those needing a durable cooler.
FatWall™ Design with 5 cm insulation ensures superior temperature retention and reduces condensation
PermaFrost™ Insulation and rotomoulded construction keep ice frozen longer and withstand extreme conditions
NeverFail Hinge System and T-Rex Lid Latches provide durability and an airtight seal for frequent use
AnchorPoint Tie-Down Slots and Vortex Drain System make transport secure and draining quick and easy
| Jug/Cooler Type | Chest Cooler |
|---|---|
| Number of Pieces | 1 |
| Product Use(s) | Fishing,Boating,Job Site,Industrial,Camping,All-Purpose |
| Primary Material | Plastic |
| Hot/Cold | Cold |
| Advanced Features | UV Resistant,Non-Slip Feet,High Performance,Insulated,Have-A-Seat-Lid,Dry Ice Compatible,Easy to Clean,Drip Resistant,Durable,BPA Free,Wildlife Proof |
| Assembled Height (cm) | 58.00 cm |
| Assembled Width (cm) | 140.00 cm |
| Assembled Depth (cm) | 54.00 cm |
| Assembled Weight (kg) | 32.00 kg |
| Non-toxic When Used as Intended | Yes |
|---|
