Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The YETI Tundra® Haul® Hard Cooler is the ultimate solution for transporting your cold storage effortlessly. This cooler combines YETI's renowned durability with superior insulation, ensuring your items stay chilled for extended periods.
FATWALL™ design for extra-thick walls
PERMAFROST™ insulation for superior temperature retention
Rotomolded construction for exceptional durability
Equipped with a drain valve for easy cleaning
Equipped with convenient carry handle for easy carrying
Insulated cover to maintain temperature
Non-slip feet for stability
| Jug/Cooler Type | Chest Cooler |
|---|---|
| Number of Pieces | 1 |
| Product Use(s) | School,Fishing,Boating,Work,Camping,All-Purpose |
| Primary Material | Plastic |
| Hot/Cold | Hot/Cold |
| Accessories List | Drain Valve,Insulated Cover,Handle |
| Advanced Features | Leak Resistant,UV Resistant,Non-Slip Feet,Floating,Insulated,Vacuum Sealed Closure,Rope Handles,Multi-Day Retention,Lockable,Easy to Clean,Durable,BPA Free |
| Assembled Height (cm) | 43.00 cm |
| Assembled Width (cm) | 56.00 cm |
| Assembled Depth (cm) | 42.00 cm |
| Assembled Weight (kg) | 20.00 kg |
|---|---|
| Non-toxic When Used as Intended | Yes |
