Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The Yonex Arcsaber 11 Play Strung Badminton Racquet is designed to deliver pinpoint accuracy in the heat of lightening fast rallies. Neo CS CARBON NANOTUBE, refined by YONEX engineers, allows the racquet to achieve new levels of frame flexibility holding the shuttle on the string bed for even longer, for greater control at the point of impact, to allow you hit counter receive shots with the accuracy and speed you need to kill the point.
Neo CS CARBON NANOTUBE for increased frame flexibility and extended shuttle control.
Slim shaft for improved control and maneuverability.
Box frame for a solid and stable feel on impact.
| Accessories List | No Accessories Included |
|---|---|
| Advanced Features | Strung |
| Certifications | No Certifications |
| Head Size (sq cm) | 355.00 cm² |
| Unstrung Weight (g) | 83.00 g |
| Assembled Weight (g) | 83.00 g |
| Assembled Length (cm) | 67.00 cm |
| Assembled Width (cm) | 23.00 cm |
| Racquet Balance | Even |
| Stiffness Description | Medium Stiff |
| Handle Type | Not Applicable |
|---|---|
| String Pattern | 22M X 21C |
| Primary Material | Graphite |
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
