*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The Yonex Astrox 6 Strung badminton racquet features a large sweet spot that delivers great control without sacrificing power. Perfect for players looking to improve their play style with more aggressive shots.
Isometric - generates a larger sweet spot by optimizing the intersection of the main and cross strings, delivering greater control withour sacrificing power.
Rotational Generator System - Weight is distributed by applying the counterbalance theory, enablingrapid preparationfor the next shot without losing the force and control of the stroke.
Built in T- Joint - inserted where the shaft meets the frame, the Built in T-joint reduces frame twisting on impact for more accurate shots.
New Grommet Pattern - Single pass holes for less stress on the string for maximum performance.
Aero + Box shape - Top of the frame is aerodynimc for quicker racquet speed. Bottom of the frame is box shape to reduce torque for better control.
Nanomesh NEO - For a stronger and more flexible frame. Shaft flexes more for energy transfer. 
Control Support Cap - Erogonomicall shaped grip cap allows for better grip and handling during fast rally
Control Support Cap - Erogonomicall shaped grip cap allows for better grip and handling during fast rally
| Accessories List | No Accessories Included |
|---|---|
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Certifications | No Certifications |
| Head Size (sq cm) | 4624.00 cm² |
| Assembled Weight (g) | 83.00 g |
| Assembled Length (cm) | 68.00 cm |
| Assembled Width (cm) | 26.00 cm |
| Racquet Balance | Head Heavy |
| Stiffness Description | Not Applicable |
| Handle Type | Not Applicable |
| String Pattern | Not Applicable |
|---|---|
| Primary Material | Graphite |
Yes, I recommend this product.
No, I do not recommend this product.
No, I do not recommend this product.
