Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Unleash your potential with the Yonex Nanoflare 001 Feel Badminton Racquet. Designed for beginner to intermediate players, it improves swing speed and maneuverability. The Sonic Flare System provides unrivaled power and shuttle acceleration, while the slim shaft allows for swift and precise movements. The Control Support CAP ensures sharp maneuverability, and the Solid Feel Core cuts vibrations for a comfortable feel. Elevate your game with this exceptional badminton racquet.
For beginner to intermediate players.
Improves swing speed and maneuverability.
Sonic Flare System for power and shuttle acceleration.
Slim shaft enables swift and precise movements.
Control Support CAP enhances maneuverability.
Solid Feel Core cuts vibrations for comfort.
| Accessories List | No Accessories Included |
|---|---|
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Certifications | No Certifications |
| Head Size (sq cm) | 127.00 cm² |
| Unstrung Weight (g) | 78.00 g |
| Assembled Weight (g) | 78.00 g |
| Assembled Length (cm) | 67.31 cm |
| Assembled Width (cm) | 1.27 cm |
| Racquet Balance | Head Light |
| Stiffness Description | Flexible |
| Handle Type | Not Applicable |
|---|---|
| String Pattern | 22M X 21C |
| Primary Material | Graphite |
| Sponge Thickness (mm) | 0.00 mm |
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
