*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.For beginners and recreational players looking for an affordable racquet with spin and speed.
Grip size 2, 3
VCORE Series
| Accessories List | No Accessories Included |
|---|---|
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Certifications | No Certifications |
| Head Size (sq cm) | 632.30 cm² |
| Unstrung Weight (g) | 260 g |
| Unstrung Weight (g) | 260.00 g |
| Assembled Weight (g) | 260 g |
| Assembled Weight (g) | 260.00 g |
| Assembled Length (cm) | 68.58 cm |
| Assembled Width (cm) | 68.58 cm |
| Beam Width (mm) | 23 mm |
|---|---|
| Beam Width (mm) | 23.00 mm |
| Racquet Balance | Even |
| Stiffness Description | Not Applicable |
| Handle Type | Not Applicable |
| String Pattern | 16M X 20C |
| Primary Material | Graphite |
| Sponge Thickness (mm) | 0 mm |
| Sponge Thickness (mm) | 0.00 mm |
