Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Combining incredible power and fast racquet handling for the first time, VOLTRIC is the perfect racquet for players seeking exceptional all around performance.
Voltric is Power: The stiff racquet structure at the top of the frame allows the head to bend in a very controlled way and hold shuttles on the string bed for longer. The thin frame sides then allow the frame to flex more and transfer more energy.
Voltric is Agility: In VOLTRIC, the weight is balanced on the top of the frame and at the joint area which allows good handling while also maintaining power. The thin sides of the frame and at the top of the head reduce air resistance and improve the hand.
TFA CAP Provides extra shaft flex to accelerate frame recovery after impact. Also provides vibration dampening along with a comfortable fit on your thumb.
The square-shaped ISOMETRICframe shape is designed tokeep vertical strings at a similarlength, as well as the horizontalstrings to produce an expandedsweet spot in all directions.
| Accessories List | Grips |
|---|---|
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Certifications | No Certifications |
| Unstrung Weight (g) | 83.00 g |
| Assembled Weight (g) | 2.00 g |
| Assembled Length (cm) | 15.00 cm |
| Assembled Width (cm) | 10.00 cm |
| Racquet Balance | Even |
| Stiffness Description | Stiff |
| Handle Type | Flared |
| String Pattern | Not Applicable |
|---|---|
| Primary Material | Graphite |
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
