ZIVA
*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Unleash your full potential with the Ziva 20lbs Performance Kettlebell. This kettlebell features a premium, ultra-long-lasting, textured rubber urethane (RPU) coating that enhances durability while preventing wear, rust, and corrosion. The chrome grip training handles are made with cast-iron cores to challenge and strengthen your grip without knurling. This 20lbs kettlebell boasts an iconic, gorgeous design with bold Ziva black and yellow colours that make it a stylish centerpiece for any gym.
Premium, textured rubber urethane coating (RPU) provides superior durability
Grip training chrome handles with cast-iron cores strengthen grip without painful knurling
Gorgeous design featuring the iconic Ziva black & yellow colour scheme
Advanced RPU technology prevents wear, rust, and corrosion, reducing noise
| Weight Type | Kettlebell |
|---|---|
| Number of Pieces | 1 |
| Measurement Standard | Imperial |
| Advanced Features | Rubber Coated |
| Shell Material | Rubber |
| Core Material | Iron |
| Maximum Weight (lb) | 19.9959034 lb |
| Minimum Weight (lb) | 19.9959034 lb |
| Product Length (cm) | 21.1 cm |
| Product Width (cm) | 16 cm |
| Product Height (cm) | 26.7 cm |
|---|
Yes, I recommend this product.
