ZIVA
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Online Only - With the right tools, training becomes a part of everyday life, and our Anti-Burst Core Fit Ball makes it easy. Keep it in the home office or living room for everyday use as a comfortable core-strengthening seat; add it to any weight-focused workout to challenge yourself and increase recruitment of stabilizer muscles; or make it the centerpiece of your core workouts for maximum muscle-building across the entire abdominal wall, easily and efficiently targeting the abs, obliques, and erectors. Designed with a non-slip, easy to grip surface and made with latex- and BPA-free PVC, the ZIVA Anti-Burst Core Fit Ball comes in different sizes for different body types, but all are tested up to 1000lbs. so your workout session stays safe no matter how intense.
Includes an Easy-to-Use Hand Pump for Fast Inflation
Designed with a Non-slip, Easy to Grip Surface
Made with Latex- and BPA-Free PVC
Tested up to 1000lbs
Ultra-Portable, Lightweight, and Compact for Anywhere Workouts
| Fitness Accessory Type | Exercise Ball |
|---|---|
| Number of Pieces | 3 |
| Assembled Length (cm) | 55 cm |
| Assembled Length (cm) | 55.00 cm |
| Assembled Width (cm) | 55 cm |
| Assembled Width (cm) | 55.00 cm |
| Assembled Height (cm) | 55 cm |
| Assembled Height (cm) | 55.00 cm |
| Assembled Weight (kg) | .9 kg |
| Assembled Weight (kg) | 0.90 kg |
