BIOLITE
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.A high capacity power station ready to keep you charged off-grid, the BaseCharge 600 delivers 622 watt hours of flexible energy to your own personalized ecosystem of devices for an on-grid experience wherever you may be.
622Wh - 25% more capacity than 500Wh power stations
Up to 600W (1,000W surge) AC output, USB-C PD (100W) and Wireless Charging included
Extra Large Easy-Read Display for real-time feedback and control
Safe and Reliable design with BioLIte 12 Checkpoint Safety System
Integrates with BioLite Solar for full solar generator solution and utilizes Maximum Power Point Tracking (MPPT) to pull up to 30% more energy than non-MPPT systems
| Accessories List | No Accessories Included |
|---|---|
| Advanced Features | Reusable,Overload Protection,Automatic Shutoff,Portable |
| Assembled Height (mm) | 297.00 mm |
| Assembled Length (mm) | 386.00 mm |
| Assembled Weight (kg) | 9.05 kg |
| Assembled Width (mm) | 386.00 mm |
| Battery Technology | Lithium-Ion |
| Certifications | No Certifications |
| Charger Type | Portable Power Bank |
| Charging Interfaces | Wireless,USB,Type C |
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Cord Length (cm) | 30.00 cm |
| Maximum Operating Temperature (°C) | 40.00 °C |
| Minimum Operating Temperature (°C) | -10.00 °C |
| Non-toxic When Used as Intended | Yes |
| Output Amperage (amps) | 5 A |
| Output Voltage (V) | 120 V |
| Power Capacity (mAh) | 28800 mAh |
| Wattage | 622 W |
Yes, I recommend this product.
Originally posted on bioliteenergy.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on bioliteenergy.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on bioliteenergy.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on bioliteenergy.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on bioliteenergy.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on bioliteenergy.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on bioliteenergy.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on bioliteenergy.com
