Proudly Canadian
BLUEPARROTT
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The BlueParrott C400-XT Wireless Headset features a lightweight design with superior noise cancellation. This headset is designed with two different wearing style choices to ensure maximum flexibility and connects up to 300 feet per 100 meters from paired Bluetooth devices.
Leatherette ear cushion for all-day wear with a choice of over-the-head and behind-the-neck wearing styles
Customizable BlueParrott Button™ for fast access to features to control the headset
Seamless Push-to-Talk feature for immediate 1-to-1 or group conversations for teams
Up to 24 hours of talk time and up to 500 hours of standby time for long-lasting use
Hassle-free integration with Bluetooth-enabled devices from smartphones to hand-held terminals
IP54-rated protection against dust and moisture
| Headphone Type | On-Ear |
|---|---|
| Accessories List | USB Charging Cable,Rechargeable Battery,Battery Charger |
| Advanced Features | Noise Cancelling,Wireless,Compact Design,Collapsible/Foldable,Long Battery Life,Built-in Microphone,Adjustable Head Strap,Sound Isolating,Lightweight,Voice Controlled,Decibel Rated |
| Cord Length (ft.) | 0.00 ft |
| Cushion Material | Artificial Leather |
| Smart System Compatibility | Apple iOS,Bluetooth,Android,Google Assistant |
| Decibel Rating (dB) | 117 dB |
| Effective Wireless Range (ft.) | 300.00 ft |
| Power Source | Battery |
| Battery Type/Battery Size | Integrated Rechargeable |
| Batteries Required Quantity | 1 |
|---|---|
| Battery Charge Time (hr) | 3 h |
| Battery Life (hr) | 24 h |
| Battery Technology | Lithium-Ion |
| Assembled Weight (kg) | 0.06 kg |
| Assembled Length (cm) | 17.78 cm |
| Assembled Width (cm) | 16.76 cm |
| Assembled Height (cm) | 6.35 cm |
| Non-toxic When Used as Intended | Yes |
