COBRA FRS
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The Cobra 18.5" Magnetic Mount CB Antenna is a reliable communication tool for your vehicle. Its magnetic base makes it easy to switch between cars. With a frequency range of 26-30 MHz and the ability to handle 100 watts, it provides strong transmission and reception, including access to weather channels. The Cobra CB antenna comes with a durable 15-foot coaxial cable and all the necessary mounting hardware.
Attaches securely to car roofs or trunks with a strong magnetic base
Covers a frequency range of 26-30 MHz for better CB radio signals
Comes with a durable 15-foot coaxial cable for reliable connections
Black stainless steel whip and hardware are corrosion-resistant
Works with weather channels for essential updates
Handles 100 watts for improved communication
| Accessories List | Mounting Hardware,Coaxial Cable |
|---|---|
| Advanced Features | Non-Scratch Base,Easy Installation |
| Assembled Height (cm) | 53.34 cm |
| Assembled Weight (kg) | 0.42 kg |
| Assembled Width (cm) | 8.89 cm |
| Cable Length (m) | 4.57 m |
| Light Bulb Colour(s) | Not Applicable |
| Mast Sections | Not Applicable |
| Maximum Frequency Range (MHz) | 30.00 MHz |
| Minimum Frequency Range (MHz) | 26.00 MHz |
| Mount Style | Roof |
|---|---|
| Non-toxic When Used as Intended | Yes |
| Number of Elements | 3 |
| Number of Pieces | 2 |
| Primary Colour | Black |
| Primary Material | Poly/Plastic |
| Product Use(s) | Outdoor |
| Radio Frequency Band | AM |
| Range (km) | 8.00 km |
| Type of Antenna | CB Radio |
Only Show Differences | Currently Viewing | |||||
| Ratings | ||||||
| Accessories List | Mounting Hardware,Coaxial Cable | Accessory Mounts,Charging Cable | USB Cable | USB Cable | Mount,USB Charger | |
| Advanced Features | Non-Scratch Base,Easy Installation | Adjustable Angle,Strong Suction,Easy Installation,Easy Adjustments | No Advanced Features | Sunlight Readable | Downloadable Maps,Sunlight Readable,Pre-Loaded Maps | |
| Cable Length (m) | 4.57 m |
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Originally posted on canadiantire.ca
Yes, I recommend this product.
Originally posted on canadiantire.ca
Yes, I recommend this product.
Originally posted on canadiantire.ca
Yes, I recommend this product.
Originally posted on canadiantire.ca
No, I do not recommend this product.
Originally posted on canadiantire.ca
No, I do not recommend this product.
Originally posted on canadiantire.ca
