Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The Original Pickup Truck Bike Hauler Pad For Late-model Trucks With Rear-view Cameras. Trailhead commute or gravity shuttle duty, no bike rack compares to the convenience of a Dakine Pickup Pad. The DLX pad fits modern tailgates with backup cameras. The large model works best on full-size tailgate designs and has tie-downs for up to seven bikes. The small fits midsize truck tailgates and has tie-downs for up to five bikes. A built-in security grommet lets you lock it to your truck. We've stiffened the ends of the webbing straps for easy installation under the tailgate and added cam-action buckles for quick removal.
Padded tailgate protection
Large access flap for tailgate handles and rear-view cameras
Works best on new tailgate designs
Individual bike anchor straps (Large: 7
Small: 5)
Four web cinch straps
Cable-lock compatible
Reflective logo
| Type of Bicycle Rack | Truck Bed Rack |
|---|---|
| Mount Style | Tailgate |
| Product Use(s) | Travel,Automotive,Cycling,Recreational Vehicles |
| Type of Bicycle | Cruisers,Road,Mountain,BMX/Dirt,Gravel,Hybrid/Cross |
| Maximum Weight Capacity (kg) | 10.00 kg |
| Primary Material | Polyurethane |
| Accessories List | No Accessories Included |
| Advanced Features | No Tools Required,Padding |
| Assembled Length (cm) | 151.13 cm |
| Assembled Width (cm) | 69.85 cm |
| Assembled Height (cm) | 1.78 cm |
|---|---|
| Assembled Weight (kg) | 1.55 kg |
| Sustainability | Product contains recycled content |
