FISCHER
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Draw your own track. Step outside and start your next adventure. No matter the trail or terrain, there is an Offtrack model to take you where you want to go. Mid-length sized and fully featured for easy climbing and control, pick your best match and head out the door. Escape the tracks on the Traverse 78 Crown/Skin Xtralite. With a wider profile, deeper than average sidecut, and a full metal edge, this ski provides plenty of stability and control. The Offtrack Crown provides a perfect blend of grip and glide for touring and can be quickly supplemented with an Easy Skin 50 for steeper climbs.
Excellent off-track climbing capability
Easy Skin compatible
Full length steel edge
Without Binding - Skis Only
| Ski Type | Cross Country |
|---|---|
| Skill Level | Intermediate |
| Rocker Type | All-Mountain |
| Tip Width (mm) | 78 mm |
| Waist Width (mm) | 61 mm |
| Tail Width (mm) | 69 mm |
| Assembled Weight (kg) | 1.0 kg |
| Core Materials | Wood Core |
| Base Material | Ptex |
| Laminate Materials | Wood |
| Accessories List | No Accessories Included |
|---|---|
| Advanced Features | No Advanced Features |
