HEAT HOG
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Go Hog Wild with the new portable propane heater from Heat Hog. This portable heater runs on 1lb propane cylinders, is outdoor safe, and doesn’t required any electricity. Ideal for camping, hunting, fishing, tailgating, and construction sites.
Adjustable heat angle. Tilting features lets the user direct the heat where they need it most – not just their feet.
Maximize and optimize LP gas with the warming dock. The dock keeps the fuel warm, making sure to get the most BTUs out of each tank.
Does not require electricity
1-year limited warranty
Curved plaque technology provides 33% greater heating area than leading competitors
| Accessories List | No Accessories Included |
|---|---|
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Assembled Height (cm) | 30 cm |
| Assembled Length (cm) | 43 cm |
| Assembled Weight (kg) | 5.6 kg |
| Assembled Width (cm) | 32 cm |
| Certifications | CSA Listed |
| Colour Group | Black |
| Cord Length (m) | 0 m |
| Heater Design | Portable |
| Heating Capacity (sq m) | 21 m² |
|---|---|
| Maximum Watts (w) | 0 W |
| Number of Heat Settings | 2 |
| Primary Material | Metal |
| Product Use(s) | Hunting,Construction,Radiant Heating,Camping/Outdoors,Winter Camping,General Work,Ice Fishing,Camping and Hiking,Job Site,Camping |
| Space Heater Type | Propane |
| Total Heat Generated (BTU) | 9000 Btu |
| Voltage (V) | Not Applicable |
Originally posted on canadiantire.ca
Yes, I recommend this product.
Originally posted on canadiantire.ca
