KLYMIT
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The Klymaloft™ XL sleeping pad features an innovative foam and air design to deliver premium sleep comfort. A plush foam topper conforms to support the body and eliminate pressure points while the underlying I-beam air chambers create loft and stabilize the sleeping pad. The air and foam combination strikes the perfect balance between comfort, pack size, and weight
Conforms to support the body and eliminate pressure points
I-beam air chambers create loft and stabilize the sleeping pad
XL size
Klymit Limited Lifetime Warranty
Stretch polyester fabric is soft and quiet
Air and foam combination strikes the perfect balance between comfort, pack size, and weight
Flip valve inflation
Patch and stuff sack included
Patent pending design
| Shape | Rectangular |
|---|---|
| Accessories List | Emergency Repair Kit |
| Product Use(s) | Sleeping,Outdoor,Canoe Camping,Cot,Indoor,Camping,Hunting,Cottages,Ground,Winter Camping,Tent Camping,Car Camping,RV/Car Camping,Home |
| Advanced Features | Comfortable,Baffles,Portable,Mouth Inflate,Durable |
| Primary Material | Nylon/Polyester |
| Assembled Weight (kg) | 1.45 kg |
| Stuffed Stack Weight (lbs) | 1.45 lbs |
| Maximum Weight Capacity (kg) | 1.45 kg |
| Assembled Length (cm) | 198 cm |
| Assembled Width (cm) | 74 cm |
| Assembled Height (cm) | 13 cm |
|---|---|
| Stuffed Stack Length (cm) | 38 cm |
| Stuffed Stack Width (cm) | 19 cm |
| Stuffed Stack Height (cm) | 19 cm |
| Number of Pieces | 1 |
Originally posted on gathroutdoors.com
Originally posted on gathroutdoors.com
Originally posted on gathroutdoors.com
Originally posted on gathroutdoors.com
Originally posted on gathroutdoors.com
Originally posted on gathroutdoors.com
Originally posted on gathroutdoors.com
Originally posted on gathroutdoors.com
