MANDUKA
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The most versatile performance yoga towel on the planet. Designed with yoga in mind and easily transitions to a beach, surf, travel,gym, or workout towel.
Great for all types of yoga
Easy to pack wherever you go
Designed for light to medium perspiration
Ultra light with exceptional durability
Tightly woven fibres produce a soft, suede like feel
Split microfibre technology for optimized moisture absorption, evaporation, and wet grip
Quick drying
Can be re-purposed as a multi-functional cleaning cloth once its life as a fitness towel has come to an end
Made from recycled synthetic material
Packaged in 100% recycled PET material
| Assembled Height (cm) | 182.88 cm |
|---|---|
| Assembled Length (cm) | 182.88 cm |
| Assembled Weight (kg) | 0.45 kg |
| Assembled Width (cm) | 67.31 cm |
| Consumer Pack Size | 1 |
| Number of Pieces | 1 |
| Pattern Type | Graphic/Logo |
| Primary Material | Other |
| Product Use(s) | Outdoor |
| Shape | Square |
| Towel Type | Yoga |
|---|---|
| Trim | Not Applicable |
