*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The Marmot Halo 4 Person Camping Tent offers an abundance of space and convenience for your outdoor adventures. Featuring an oversized double-door and a side D-shaped door, this camping tent ensures easy access and excellent ventilation. With colour-coded poles and light-reflective points, setup is a breeze, making it perfect for family camping trips.
Super-sized double door and rear door with a spacious front vestibule for gear storage
Small gear organization with interior pockets
Zip-open canopy panels for adjustable airflow
Easy setup with pole sleeve-clip combination
Full-coverage fly with vents and seam-taped construction
Quick assembly with colour-coded clips, poles, and fly
Seam-taped catenary-cut floor to keep water out
Light-reflective points for enhanced visibility
| Tents and Canopies Style | Family Tent |
|---|---|
| Camping Style | Backpacking |
| Product Use(s) | General Purpose,Backpacking |
| Accessories List | Carry Case,Poles,Stakes,Vestibule |
| Advanced Features | 5 Minute Set Up,Hook & Loop Straps,Power Pocket,Interior pocket(s) |
| Season | Spring,Fall,Summer |
| Shape | Dome |
| Single/Double Wall | Double Wall |
| Assembled Weight (kg) | 6.70 kg |
| Centre Height/Max Clearance (cm) | 150.00 cm |
| Ground Coverage (sq cm) | 5.00 cm² |
|---|---|
| Assembled Length (cm) | 224.00 cm |
| Assembled Width (cm) | 224.00 cm |
| Assembled Height (cm) | 150.00 cm |
| Stuffed Stack Length (cm) | 65.00 cm |
| Stuffed Stack Width (cm) | 24.00 cm |
| Stuffed Stack Height (cm) | 24.00 cm |
| Canopy Material | Polyester |
| Floor Material | Polyester |
| Pole Material | Aluminum |
| Number of Doors | 2 |
| Number of Poles | 4 |
| Number of Rooms | 1 |
| Number of Stakes | 8 |
| Number of Windows | 4 |
