Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.When space and weight are at a premium (think biking trips, kayak treks, and epic backpacking), you want a super packable, stuffable sleeping bag that'll fit into sterns, bike panniers, and bags. You need the lightweight, PFC-free, mummy-style NanoWave Semi Rec 55 Sleeping Bag to keep you comfortable around 55°F. Synthetic SpiraFil High Loft Insulation will keep you warm even when things get wet. The full-length zipper wraps around the footbox for easy ventilation. A snagless draft tube prevent air from sneaking in and fabric from catching.
Lightweight, highly compressible bag, ideal when space and weight are at premium
Full-length, locking YKK two-way zipper
EN tested for temperature rating
Feely drawcords
Snagless draft tube
Two-way zipper sliders
Blanket construction
Spirafil
| Type of Sleeping Bag | Semi-Rectangular |
|---|---|
| Season | Spring,Spring/Summer,Summer,Fall |
| Lower Limit Temperature Rating (°C) | 12.4 °C |
| Zipper Placement(s) | Left |
| Product Use(s) | Sleeping,Outdoor,Ground,Tent Camping,Outdoor Adventures,Camping,Backpacking |
| Advanced Features | Zipper Closure,Two-Way Zipper,Locking Zipper,Anti-Snag Zipper,Unzips into Blanket,Baffles |
| Accessories List | Stuff Sack,Draft Tube |
| Primary Material | Polyester |
| Interior Lining Material | Polyester |
| Fill Material | Polyester |
| Fill Weight (g) | 255 g |
|---|---|
| Assembled Length (cm) | 182 cm |
| Assembled Width (cm) | 152 cm |
| Stuffed Stack Length (cm) | 25 cm |
| Stuffed Stack Height (cm) | 14 cm |
| Stuffed Stack Weight (lbs) | 820 lbs |
| Shoulder Circumference (cm) | 152 cm |
| Hip Circumference (cm) | 147 cm |
| Foot Circumference (cm) | 102 cm |
| Certifications | EN Tested |
Yes, I recommend this product.
Originally posted on marmot.com
Originally posted on marmot.com
No, I do not recommend this product.
Originally posted on marmot.com
Originally posted on marmot.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on marmot.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on marmot.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on marmot.com
