Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The McKINLEY Vega 40.4 SW Camping Tent is perfect for your outdoor adventures. Designed for general-purpose camping, this tent offers a spacious and comfortable shelter with a front vestibule and multiple entrances. Its tunnel-style design and water-resistant material ensure a stable and dry experience.
Includes a side gear loft for additional storage
Features an internal pocket for organizing essentials
Equipped with guylines for enhanced stability
Three entrances for convenient access
Front vestibule provides extra space
Water-resistant construction for a dry interior
| Tents and Canopies Style | Shelter |
|---|---|
| Camping Style | General Purpose |
| Product Use(s) | General Purpose |
| Accessories List | No Accessories Included |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Season | Spring,Summer |
| Shape | Diamond |
| Single/Double Wall | Not Applicable |
| Assembled Weight (kg) | 5.80 kg |
| Centre Height/Max Clearance (cm) | 210.00 cm |
| Assembled Length (cm) | 210.00 cm |
|---|---|
| Assembled Width (cm) | 140.00 cm |
| Assembled Height (cm) | 130.00 cm |
| Footprint Width (cm) | 50.00 cm |
| Footprint Height (cm) | 100.00 cm |
| Stuffed Stack Length (cm) | 30.00 cm |
| Stuffed Stack Width (cm) | 15.00 cm |
| Stuffed Stack Height (cm) | 8.00 cm |
| Canopy Material | Nylon |
| Floor Material | Canvas |
| Pole Material | No Pole |
| Number of Doors | 1 |
| Number of Poles | 0 |
| Number of Rooms | 1 |
| Number of Stakes | 1 |
| Number of Windows | 0 |
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
