*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The Mountain Hardwear Men's Pinole 20°F/-7°C Sleeping Bag provides adaptable warmth for three-season camping and hiking trips. Its durable 50D taffeta nylon shell protects the moisture-resistant synthetic insulation. The offset quilt construction and comfort mummy cut retain warmth while allowing plenty of space for movement. Enjoy a cozy night's rest with the Pinole sleeping bag.
Thermal.Q synthetic insulation fights moisture and keeps you warm even in humid conditions
Offset quilt construction carefully avoids cold areas for stable warmth
Comfort footbox aligns with your natural foot position for maximum comfort
Insulated side draft tube prevents cold air from entering through the zipper
The comfort mummy cut traps heat while allowing freedom to move
The face gasket and tailored hood seal in warmth and prevent drafts
| Type of Sleeping Bag | Mummy |
|---|---|
| Season | Spring,Summer,Fall |
| Lower Limit Temperature Rating (°C) | -7.00 °C |
| Zipper Placement(s) | No Zipper |
| Product Use(s) | Sleeping,Bed,Fishing Excursion,Outdoor,Canoe Camping,Blanket,Cot,Indoor,Camping,Backpacking,Hunting,Cottages,Air Mattresses,Hammock Camping,Ground,Tent Camping,Car Camping,Home |
| Advanced Features | Zipper Closure,Anti-Snag Zipper,Unzips into Blanket |
| Accessories List | Stuff Sack,Draft Collar,Hood |
| Primary Material | Polyester |
| Interior Lining Material | Polyester |
| Fill Material | Polyester |
| Fill Weight (g) | 880.00 g |
|---|---|
| Assembled Length (cm) | 198.00 cm |
| Assembled Width (cm) | 80.00 cm |
| Stuffed Stack Length (cm) | 24.00 cm |
| Stuffed Stack Height (cm) | 42.00 cm |
| Stuffed Stack Weight (lbs) | 3.30 lbs |
| Shoulder Circumference (cm) | 157.00 cm |
| Hip Circumference (cm) | 147.00 cm |
| Certifications | No Certifications |
