*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The MSR Hubba Hubba Freestanding Lightweight 1-Person Tent features easy-open zippers, tech-friendly storage pockets and three-season comfort. Its symmetrical geometry ensures consistent setup, while ultra-tough Syclone™ poles and durable materials provide reliable use. The updated design makes it MSR’s lightest freestanding backpacking tent.
Easy-open, no-curve zippers are durable and lightweight ensuring quick access
Cable ports in storage pockets allow you to charge devices and listen to music
Mesh and fabric body ensure comfort, protection, and privacy
Ultra-tough Syclone™ poles and strong floor materials ensure reliable use
| Tents and Canopies Style | Backpacking |
|---|---|
| Camping Style | Backpacking |
| Product Use(s) | Backpacking |
| Accessories List | Stuff Sack,Guylines,Rain Fly,Poles |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Season | Spring,Summer,Fall |
| Shape | Novelty/Specialty |
| Single/Double Wall | Not Applicable |
| Assembled Weight (kg) | 1.11 kg |
| Centre Height/Max Clearance (cm) | 94.00 cm |
| Ground Coverage (sq cm) | 167.00 cm² |
|---|---|
| Assembled Length (cm) | 167.00 cm |
| Assembled Width (cm) | 167.00 cm |
| Assembled Height (cm) | 94.00 cm |
| Canopy Material | Ripstop Nylon |
| Floor Material | Ripstop Nylon |
| Pole Material | Aluminum |
| Number of Doors | 1 |
| Number of Poles | 2 |
| Number of Rooms | 1 |
| Number of Stakes | 4 |
| Number of Windows | 1 |
