Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.This front entry manual inflatable PFD is the smallest of its kind approved in North America, making it the perfect addition for all your inshore explorations. The exclusive Membrane Inflatable Technology (MIT) creates a lightweight, flexible fit. The manual inflation activates by pulling an easy-to-grip handle, and the inflator is conveniently accessible for rearming. When deployed, the vest displays high visibility contrasting fabric for increased safety in rescue situations. The MIT 70 Manual Inflatable PFD provides 15.7 lbs of buoyancy.
Front entry with buckle for convenient donning and doffing
Exclusive Membrane Inflatable Technology (MIT) creates a lightweight, flexible fit
Easy-access inflator for convenient re-arming
Manual inflation handle allows you to inflate the vest at any time
Contrasting fabric is highly visible when inflated for increased safety in rescue scenarios
High tenacity nylon face fabric is supple and durable
Provides 15.7 LBS of buoyancy when inflated
Compatible with Re-arm Kit K (Model # MA4041) and 1.5” belt extender (Model # MA7637)
Approval: Harmonized Level 70 - USA and Canada (Meets minimum life vest buoyancy of 15.7 LBS)
| Accessories List | No Accessories Included |
|---|---|
| Advanced Features | Reflective,Adjustable Size,Universal Fit |
| Age Group(s) | Adult (18+) |
| Assembled Height (cm) | 17.50 cm |
| Assembled Length (cm) | 1.75 cm |
| Assembled Weight (kg) | 1.09 kg |
| Assembled Width (cm) | 11.63 cm |
| Belt Width (cm) | 5.00 cm |
| Buoyancy (kg) | 7.14 kg |
| Certifications | Transport Canada Approved,Canadian Coast Guard Approved,US Coast Guard Approved,Department of Transport Approved,Fisheries and Oceans Canada Approved |
| Colour Group | Grey |
|---|---|
| Consumer Pack Size | 1 |
| Flotation Type | Inflatable |
| Inflation Type | CO2 Manual |
| Maximum Chest Measurement (cm) | 200.00 cm |
| Minimum Chest Measurement (cm) | 76.00 cm |
| Minimum Weight Capacity (kg) | 40.00 kg |
| Number of Belts | 1 |
| Number of Pockets | 0 |
| Outer Shell Material | Nylon |
| Personal Flotation Device Type | Level 70 |
| Product Use(s) | Emergency,Fishing,Learn to Swim,Boating,Paddling,Pool Float |
| Style | Vest |
