RUFFWEAR
*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Central Oregon’s Ponderosa pine trees offer a bounty for pinecone-obsessed canines, as well as inspiration for Ruffwear’s Gnawt-a-Cone. This resilient, natural rubber toy resembles the popular Pacific Northwest token, but it’s designed to engage and reward canine friends. Its faceted surface massages gums, creates a fun, erratic bounce, and its easy-to-clean internal chamber holds peanut butter or large treats. Part of the Pacific Gnaw-west toy collection inspired by Ruffwear’s home of Bend, Oregon, and its natural surroundings. The toys are designed to be interactive – it's just more fun that way. While the toys suit a range of play styles, dogs can be crafty and determined chewers, so supervised play is recommended. If any part of the toy becomes loose or detached, take the toy away and discard.
Erratic bounce for engaging fetch
Treat-dispensing design for interactive play
Durable, chew-resistant
Easy-to-clean internal chamber holds large biscuits and peanut butter
Made from natural rubber – a renewable resource
| Accessories List | No Accessories Included |
|---|---|
| Activity Type | Interactive Play |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Assembled Height (cm) | 6.00 cm |
| Assembled Length (cm) | 6.00 cm |
| Assembled Weight (kg) | 20.00 kg |
| Assembled Width (cm) | 6.00 cm |
| Batteries Required Quantity | 0 |
| Battery Type/Battery Size | Battery Pack |
| Colour Group | Yellow |
| Flavour | Unflavored |
|---|---|
| Non-toxic When Used as Intended | Yes |
| Number of Pieces | 1 |
| Pet Type | Dog |
| Primary Material | Rubber |
