Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Salomon's ESCAPE eSKIN is a sporty yet classic ski set designed for maximum stability and control. Its low heel-toe camber and SKINGRIP+ technology give it a secure, waxless grip. The ski is delivered pre-mounted with the safe Prolink Shift binding.
Grip and silent: The 100% mohair SkinGrip+ technology provides the perfect balance between grip and glide.
Stability and control: The ski's S-Cut shape and medium length provide skiers with additional control and stability for maximum confidence on the snow.
Customizable Grip & Glide: With this Shift binding designed to swiftly adapt to your different on-snow needs simply step off your skis to boost your grip or perfect your glide.
G2 base: Solid base.
Densolite 2000: Light, consistent and torsion stiff core made with bi-directional fiberglass wrap and pre-shaped Densolite foam.
eSKINGRIP+: 100% MOHAIR skin with equal balance of grip and glide. You can switch it manually if you want to use the eSKINRACE to get into racing mode!
| Ski Type | Cross Country |
|---|---|
| Skill Level | Beginner/Intermediate |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Accessories List | Includes Binding |
| Rocker Type | Full Camber |
| Tail Type | Flat |
| Tip Width (mm) | 48.00 mm |
| Waist Width (mm) | 46.00 mm |
| Tail Width (mm) | 46.00 mm |
| Turning Radius (m) | 1.00 m |
| Base Material | Ptex |
|---|
