SEA TO SUMMIT
The Sea To Summit Frontier Long Handle Spork is a versatile and durable camping utensil. It is made of lightweight aluminum and features a long handle for stirring food or reaching the last bits of freeze-dried food pouches. The spork's semi-polished surface ensures comfortable eating, and its stackable design with a carabiner makes it easy to pack. The Sea To Summit's lifetime guarantee makes the Frontier camping spork a reliable companion for your outdoor adventures.
Lightweight hard-anodized aircraft-grade aluminum body ensures durability
Long handle makes it easy to stir food and reach into pouches
Semi-polished surface offers the perfect dining experience
Stacks with other Sea To Summit Frontier Cutlery for easy packing
Comes with a mini carabiner to easily attach and carry utensils
Simple to clean and dishwasher-safe for convenient maintenance
| Advanced Features | Ultralight |
|---|---|
| Assembled Height (cm) | 21.00 cm |
| Assembled Length (cm) | 3.90 cm |
| Assembled Weight (g) | 11.20 g |
| Assembled Width (cm) | 1.50 cm |
| Camping Style | Backpacking |
| Colour Group | Grey |
| Grip Material | Metal |
| Number of Pieces | 1 |
| Pieces Included | Carabiner,Spork |
| Primary Material | Aluminum |
|---|
$49.85
