SOG
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The SOG Pro 3.5 Knife Bundle Kit offers you a folding knife, fixed blade knife, and multitool in one stainless steel package. The folding knife has a glass-reinforced handle, and the fixed blade features a rubber grip. The included flat tool in this knife bundle kit attaches to a keychain and functions as a screwdriver, line/cord cutter, bottle opener, and pry tool.
Stainless steel construction offers strength and corrosion resistance
Balanced, aerodynamic design offers optimal control
Folding knife has a glass-reinforced handle offering a secure grip
Fixed blade knife features a textured rubber handle offering reliable traction
Flat tool includes a screwdriver, line/cord cutter, bottle opener, and pry tool for everyday use
Scratch-resistant black finish improves durability and style
| Accessories List | Sheath |
|---|---|
| Advanced Features | Full Tang |
| Assembled Weight (kg) | .147 kg |
| Blade Length (cm) | 11.93 cm |
| Blades Included | Bottle Opener |
| Closed Length (cm) | 23.87 cm |
| Colour Group | Black |
| Edge | Straight |
| Handle Colour | Black |
| Handle Material | Rubber |
| Knife Type | Fixed Blade |
|---|---|
| Locking Mechanism | Liner Lock |
| Opening Mechanism | Manual |
| Primary Material | Stainless Steel |
| Product Use(s) | General Purpose |
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
