*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Get ready to explore the outdoors this winter in the dependable Woods Men's Telford II 6 Inch Insulated Waterproof IceFX Winter Boots. Featuring PrimaLoft® Gold Insulation Eco and OutTech™ WATERPROOF PRO technology, this technical winter boot offers plenty of warmth and waterproof performance. A durable ICEFX® outsole provides enhanced traction on snow and ice. Added fleece lining gives the Telford's that extra warmth and comfort needed for long winter days outdoors.
OutTech™ WATERPROOF PRO provides the ultimate in waterproof, breathable mesh upper protection
PrimaLoft® Gold Insulation Eco made from 90% recycled content
EVA cushioned midsole
ICEFX® Outsole for enhanced traction on ice
Lined with fleece for added warmth
Comfort Temperature Rating -20 To -30 C
| Boot Type | 6" Boot |
|---|---|
| Boot Height (cm) | 16.5 cm |
| Boot Height (cm) | 16.50 cm |
| Upper Material(s) | Full Grain Leather,Nylon Mesh |
| Midsole Material | EVA |
| Lining Material(s) | Fleece |
| Outsole Material(s) | Rubber |
| Fill/Insulation Type | Primaloft |
| Insulation Weight (g) | 200 g |
| Insulation Weight (g) | 200.00 g |
| Advanced Technology | ICEFX |
|---|---|
| Advanced Features | Antimicrobial,Waterproof Leather,Pull-on Tabs |
| Care Instruction(s) | Do Not Wash |
| Certifications | TRI Rating,Cold Weather Comfort Range |
| Closure Type | Lace Up |
| Product Use(s) | Winter Boots,Waterproof |
| Sustainability | Recycled Blended Claim Standard Certified,Contains ISA TanTec Leather |
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
No, I do not recommend this product.
