Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The unsung hero of hard work deserved a little attention. Our ultra-durable LoadOut™ bucket is designed for lugging, loading, hauling, baling, and stepping. Whether you’re at the ranch, on the boat or in the garage, our 5-gallon bucket is nearly indestructible and ready to work. But don't depend on it for keeping ice cold, it has other jobs to do. Please note: This product is not a cooler. LoadOut accessories sold separately.
BEARFOOT™ NON-SLIP RING: No slipping, no sliding, and it's non-marking.
FOOD SAFE: Just in case.
SURESTRONG™ BUILD: This workhorse is high-impact-resistant and virtually indestructible.
HEFTYHAULER™ HANDLE: Designed for easy hauling and comfortable carrying.
ANCHORPOINT™ TIE-DOWN SLOTS: Secure your bucket to the back of your ATV, truck, or boat to keep it snug and secure.
LIPGRIP™ HANDLE: Makes carrying your catch seem like less of a chore.
| Type of Camping Accessory | Camping Appliance Parts |
|---|---|
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Number of Pieces | 1 |
| Assembled Weight (kg) | 0.91 kg |
| Assembled Length (cm) | 34.00 cm |
| Assembled Width (cm) | 34.00 cm |
| Assembled Height (cm) | 3.00 cm |
| Battery Platform | None |
